Translate

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Życie w Norwegii - przeprowadzka z Polski do Norwegii


Wszystkie osoby przeprowadzające się z Polski do Norwegii  mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do rejestru ewidencji ludności w ciągu 8 dni. Rejestr ewidencji ludności - FOLKEREGISTERET - jest częścią urzędu podatkowego. W momencie przeprowadzki do Norwegii należy się zgłosić również do urzędu podatkowego.

NADANIE NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO

Jeśli wiemy, że będziemy przebywać w Norwegii krócej niż 6 miesięcy zostanie nam przydzielony tzw D-NUMMER, który jest niezbędny do składania podania o kartę podatkową.

NORWESKI NUMER PERSONALNY

Fodselsnummer, czyli norweski numer personalny przyznaje się z reguły rodowitym Norwegom oraz osobom ze statusem rezydenta. 

RZECZY OSOBISTE PRZY PRZEPROWADZCE

Przeprowadzając się do Norwegii musimy wypełnić oświadczenie o wwozie mienia przesiedleńczego - formularz RD0030. Bardzo ważne jest sporządzenie dokładnej listy rzeczy, które chcemy przywieźć z adnotacją czy są to rzeczy nowe czy używane. 
Gdy nasze rzeczy dotrą już do Norwegii musimy skontaktować się z Izbą Celną - Tollvesenet. Tak naprawdę możemy wwieźć do Norwegii całe nasze mienie pod warunkiem, że jesteśmy w stanie udowodnić, że rzeczy są naszą własnością i że będziemy je używać. 
Należy pamiętać o tym, że Norwegia nakłada bardzo wysokie cło na niektóre sprzęty takie jak: alkohol i wyroby tytoniowe, zwierzęta, nowe przedmioty użytkowe - pralki, lodówki, kuchnie; samochody.


ZNALEZIENIE MIESZKANIA DO WYNAJMU

Kolejnym krokiem jest znalezienie miejsca w którym będziemy mogli mieszkać - większość osób decyduje się na początku na wynajęcie mieszkania, głównie dolnej części domów norweskich. Z racji tego, że domy w Norwegii są bardzo duże powierzchnia wynajmowanego mieszkania bardzo często przekracza powierzchnię 80-120 mkw. Ceny oczywiście są zróżnicowane - w Stavanger wahają się w granicach 4000-5000 NOK za pojedynczy pokój, 7000-9000 NOK za wynajęcie całego dołu lub nawet 15000 lub 250000 NOK za wynajęcie całego domu. Koszty uzależnione są oczywiście od standardu lokalu. Niesamowicie pomocnym miejscem w szukaniu mieszkań do wynajmu jest strona www.finn.no, na której pojawiają się codzienne aktualizacje najnowszych ofert.
Każda osoba wynajmująca mieszkanie musi mieć sporządzoną umowę najmu, która musi być okazana podczas kontroli. Umowa musi zawierać dane osobowe obu stron, informacje o lokalu oraz wysokość czynszu. Bardzo ważnym elementem jest również okres wypowiedzenia, który nie może być krótszy niż 3 miesiące. 


KUPNO MIESZKANIA LUB DOMU W NORWEGII

Kupno mieszkania lub domu w Norwegii jest niebotycznym wydatkiem - ceny wahają się pomiędzy wielkimi kwotami sięgającymi miliony koron. Większość obcokrajowców i nawet rodowitych Norwegów bierze kredyt z banku, który w tym kraju jest niebywale korzystny dla kredytobiorcy i po prostu co miesiąc spłaca dług w banku. Kredyt mieszkaniowy w Norwegii jest kredytem długoterminowym z okresem spłaty między 25 a 35 lat. Osoby nieposiadające mieszkania w Norwegii mogą starać się o kredyt na zakup pierwszego mieszkania, czyli kredyt o stałym oprocentowaniu do 100% wartości mieszkania lub domu. W przypadku gdy bank nie zgodzi się na udzielenie 100% kredytu można starać się o tzw. kredyt startowy udzielany w formie częściowego lub całkowitego finansowania przy zakupie lub renowacji domu bądź mieszkania. 

Od siebie mogę dodać tyle, że Norwegia jest niebywale przyjaznym krajem, który stwarza idealne warunki do życia i rozwoju - uważam, że naprawdę warto przyjechać tutaj nie tylko na urlop, ale w miarę możliwości zastanowić się nad dłuższym pobytem - ja podjęłam już decyzję o tym, że zamierzam zostać tutaj na stałe i mam nadzieję, że zawsze będę z tego zadowolona;-)



Brak komentarzy: