Translate

czwartek, 25 października 2012

Życie w Norwegii part I (fakty encyklopedyczne, ustrój, historia i rodzina królewska )


Wiele osób prosiło o post poświęcony życiu w Norwegii, w związku z tym postanowiłam przedstawić Wam moje refleksje i informacje.
Na początek parę encyklopedycznych faktów:
1. Położenie geograficzne - Norwegia obejmuje zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego, Jan Mayen, Svalbard i Wyspę Bouveta. Jej "sąsiedzi" to Szwecja - niemal na całej długości, Rosja i Finlandia. Norwegia posiada również granicę morską z Danią. Jej długa, charakterystyczna linia brzegowa znana jest z zatok nazywanych fiordami.

2. Zaludnienie - Norwegia jest najsłabiej zaludnionym krajem w Europie. Średnia gęstość zaludnienia wynosi tylko 14,7 mieszkańca na 1 km. Ludność skupiona jest głównie w regionie Oslofjord, największą aglomeracją jest stolica - Oslo. Inne duże miasta to: Stavanger, Trondheim, Drammen, Kristiansand i Narvik.
3. Ustrój polityczny - w Norwegii panuje monarchia konstytucyjna. Według konstytucji król egzekwuje podatki, mianuje wszystkich urzędników państwowych, zarówno cywilnych jak i kościelnych, jest naczelnym dowódcą sił lądowych i wodnych oraz ma prawo łaski. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej - władzę wykonawczą sprawuje premier, władzę ustawodawczą - parlament (Storting).

HISTORIA NORWEGII

Najstarsze ślady działalności człowieka na terenie Norwegii odkryto w Finnmark oraz Fosna. Datuje się je na ok. 9000 p.n.e.
W 793 r. wraz z atakiem na klasztor Lindisford rozpoczęła się era Wikingów. Dotarli oni do Islandii, Grenlandii, Ameryki oraz Irlandii, gdzie stworzyli miasto Dublin. 
We wczesnym średniowieczu Norwegia była podzielona między lokalnych przywódców - jednym z pierwszych, którzy podjęli próbę zjednoczenia kraju był Harald Pięknowłosy, który po bitwie pod Harfsfjorden założył pierwszą siedzibę królewską w Norwegii - Avaldsnes.



W 995 r. nastąpiła chrystianizacja Norwegii - jako symboliczny moment podaje się bitwę pod Stiklestad w której poległ władca Norwegii Olaf Haraldsson, uznany później świętym.
Największy czas świetności Norwegii przypada na XIII wiek, kiedy to pod panowaniem Norwegii znalazły się Grenlandia, Wyspy Owcze, Szetlandy i Orkana. W XIV nastąpiła ogromna epidemia czarnej śmierci, która znacznie osłabiła siły państwa.
W 1380 roku po śmierci Haakona VI tron objął jego jedyny syn Olaf IV, a po nim koronę przejęła Małgorzata I, która później została królową Danii i Szwecji. W 1397 została podpisana unia kalmarska pomiędzy Danią, Norwegią i Szwecją - jednak w 1523 roku Szwecja wyłamała się z jej zasad, a Norwegia uzależniła się coraz bardziej od Danii. W 1814 na podstawie traktatu podpisanego w Kilonii Norwegia stała się częścią Szwecji jako odszkodowanie za utratę wpływów w Finlandii na rzecz Rosji.
17 maja 1814 roku została uchwalone konstytucja w Eidsvoll, która była próbą odzyskania przez Norwegię pełnej niepodległości, działanie to zakończyło się jednak niepowodzeniem i podpisaniem unii personalnej ze Szwecją. Pełną niepodległość Norwegia odzyskała dopiero w 1905 roku.
Zarówno podczas I jak i II wojny światowej Norwegia zachowała swoją neutralność, jednak ugięła się pod presją innych państw i w 1940 roku przystąpiła do antyhitlerowskiej koalicji. Po II wojnie światowej w Norwegii rządy objęła Norweska Partia Pracy, zostały odbudowane Norweskie Siły Zbrojne. W 1949 roku po bardzo długich obradach Norwegia przystąpiła do NATO. Ogromnie istotnym wydarzeniem w historii powojennej Norwegii jest odkrycie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Od tego momentu Norwegia stała się jednym z najbogatszych krajów na świecie.

PRZEMYSŁ

Norwegia słynie z ogromnych złóż ropy naftowej wydobywanej w 70% przez państwową firmę Statoil Hydro oraz gazu ziemnego wydobywanego na Morzu Północnym i Norweskim. 


Oprócz tych bogactw mineralnych posiada również złoża miedzi, tytanu, niklu, żelaza i cynku - posiada również surowce skalne - głównie wapienie i granity. 
Norwegia posiada najlepiej rozwiniętą na świecie energetykę, bardzo dobrze rozwinięty przemysł elektrochemiczny specjalizujący się w produkcji ciężkiej wody, chloru i karbidu, kolejną gałęzią przemysłu norweskiego jest budowla platform wiertniczych do wydobywania ropy i gazu. 
Ośrodki przemysłowe skupione są głównie w południowej części kraju, a największym z nich jest stolica Norwegii - Oslo. 

SKARBY WÓD

Norwegia słynie oczywiście nie tylko z potężnych platform wiertniczych, ale również z olbrzymiej obfitości ryb, głównie śledzi i makrel. Największe porty rybackie to Bergen i Stavanger. Rybołówstwo jest jednym z głównych filarów gospodarki - przetwórstwo rybne i akwakultura dają zatrudnienie dla ok. 30 000 osób. 



ADMINISTRACJA

Norwegia podzielona jest na 5 regionów i 19 województw, które dzielą się na 433 gminy.
Największe miasta w Norwegii to: 

OSLO


STAVANGER


BERGEN


TRONDHEIM


DRAMMEN



KOŚCIÓŁ W NORWEGII

NORSKE KIRKE - w Norwegii występuje kościół protestancki tradycji ewangelicko-augsburskiej. Kościół należy do Światowej Federacji Luterańskiej i Wspólnoty Porvoo, zwierzchnikiem kościoła jest król - kościół podzielony jest na 11 diecezji. 

Herb kościoła



RODZINA KRÓLEWSKA

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii tak i w Norwegii rodzina królewska jest wielką chlubą kraju. Oto jej członkowie: 

KRÓL HARALD V




KRÓLOWA SONJA



KSIĄŻĘ HAAKON


KSIĘŻNA METTE-MARIT


KSIĄŻĘ SVERRE MAGNUS


KSIĘŻNICZKA INGRID ALEXANDRA



MŁODA RODZINA KRÓLEWSKA W KOMPLECIE

Brak komentarzy: