Translate

czwartek, 25 października 2012

Życie w Norwegii part II



Kolejna porcja ciekawostek dotyczących Norwegii - tym razem już nie encyklopedyczne fakty, a moje spostrzeżenia i refleksje po 3-letnim pobycie w tym pięknym kraju.

CO NALEŻY WIEDZIEĆ PRZED PRZYJAZDEM DO NORWEGII


Norwegia zniosła wizy dla obywateli Polski, dlatego chcąc tutaj przebywać należy posiadać aktualny paszport lub dowód osobisty. Wymóg ten dotyczy również dzieci.
Na warunkach turystycznych możemy przebywać w Norwegii przez okres 3 miesięcy. Przed przyjazdem należy zaopatrzyć się w norweskie pieniądze - koronę norweską - NOK.
W Norwegii dość rygorystycznie przestrzegane są przepisy celne - w związku z tym, iż Norwegia nie należy do Unii Europejskiej obowiązują tutaj nieco inne zasady:
 - napoje alkoholowe - ich ilość nie może przekroczyć od 1,5 do 3 litrów w zależności od rodzaju i zawartości alkoholu na osobę - oczywiście mogą je przewozić tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie
 - żywność - można wwieźć do 10 kg mięsa, przetworów mięsnych, produktów mlecznych - przywóz produktów spoza UE jest niedopuszczalny - dzieci do lat 12 nie mogą wwozić żadnej żywności z wyjątkiem napojów i słodyczy potrzebnych na czas podróży
 - papierosy i wyroby tytoniowe - maksymalnie można wwieźć 200 sztuk papierosów lub 250 g. tytoniu
 - pieniądze - przy wjeździe i wyjeździe z kraju można mieć przy sobie gotówkę w wysokości nie większej niż 25 000 NOK, większą ilość gotówki należy zadeklarować na specjalnym formularzu służbom celnym podczas przekraczania granicy państwa
 - zwierzęta - koty i psy mogą być przywożone do Norwegii na mocy tzw. europejskiego paszportu dla zwierząt - z wyjątkiem ras zakazanych w Norwegii - pitbull terier, dog amerykański, staffordshire terier. Każde przewożone zwierzę musi mieć zainstalowany chip, którego numer musi być odnotowany w jego paszporcie

SŁUŻBA ZDROWIA I OPIEKA MEDYCZNA DLA TURYSTY


W Norwegii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie ma również obowiązku szczepień przed wyjazdem do Norwegii. Obywatele Polski objęci systemem ubezpieczenia NFZ u siebie w kraju mają również zagwarantowany dostęp do opieki medycznej na terenie Norwegii na identycznych zasadach jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego mających Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Uzyskanie porady medycznej w publicznej służbie zdrowia wymaga opłacenia tzw. udziału własnego - ta sama zasada obejmuje Norwegów - przykładowe ceny to: wizyta u lekarza podstawowej opieki - ok. 140-200 NOK, wizyta u specjalisty - ok. 300 NOK, leczenie stomatologiczne jest płatne dla wszystkich w 100%.
Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie - cena wizyty u stomatologa - ok. 1500-2000 NOK, koszt jednej doby w szpitalu bez operacji i zabiegów - ok. 4500 NOK.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Jeśli chcemy przyjechać do Norwegii własnym samochodem musimy mieć przy sobie aktualne prawo jazdy. W Norwegii przez cały rok obowiązuje nakaz używania świateł mijania i pasów bezpieczeństwa. Dzieci mogą być przewożone tylko w specjalnych fotelikach. W okresie zimowym - od października do lutego lub marca - występuje obowiązek zakładania opon zimowych z kolcami - w niektórych miastach - Oslo, Stavanger, Trondheim należy opłacić dodatkową kwotę za jazdę z kolcami. Kierowcy ciężarówek mają obowiązek posiadania specjalnych łańcuchów. W razie zatrzymania przez policję bez posiadania kolców lub łańcuchów na kołach należy liczyć się z konfiskatą pojazdu, aż do momentu zakupu i założenia niezbędnych elementów.
Na terenie całej Norwegii występują płatne odcinki dróg i tuneli, istnieją dwa rodzaje tzw. bramek - umożliwiające płatność należności gotówką, kartami lub w sposób elektroniczny - AUTOPASS - www.autopass.no. W przypadku bramek płatnych za pomocą gotówki lub karty opłatę należy uiścić na stacji benzynowej ESSO.
Niedozwolone jest kierowanie pojazdem niezarejestrowanym w Norwegii jeśli nie ma w nim właściciela pojazdu.

PRZESZKODY POGODOWE


Planując podróż do Norwegii należy brać pod uwagę surowość tutejszego klimatu i bardzo dużych odległości między miejscowościami. Jeśli ktoś planuje podróż na północ Norwegii powinien wyjechać w okresie od kwietnia do sierpnia lub września. W pozostałych miesiącach zwłaszcza w październiku, listopadzie i grudniu należy liczyć się z licznymi utrudnieniami - zamykaniem dróg, mostów, przepraw promowych.

W razie jakichkolwiek problemów każdy polski turysta może zwrócić się o pomoc do polskiego konsulatu w Norwegii:

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
ambasador: Wojciech L. Kolańczyk
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24110850 Tel. dyżurny: +47 91337757 Faks: +47 22444839
oslo.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo

Norwegia, Oslo, Nedre Vollgate 5, 0158 Oslo
Tel.: +47 24110850 Tel.: +47 91337757 Tel. dyżurny: +47 21 03 72 00 Faks: +47 21 03 72 01




PODJĘCIE PRACY W NORWEGII

Każda osoba poszukująca pracy w Norwegii musi posiadać pozwolenie na pobyt w celu poszukiwania pracy. O pozwolenie można ubiegać się już w Polsce - przez ambasadę - jak i na miejscu składając wniosek na komisariacie policji. Następnie po złożeniu wniosku i zarejestrowaniu jako osoba poszukująca pracy należy założyć konto na stronie www.udi.no. jako osoba poszukująca pracy. Osoby szukające pracy w Norwegii powinny udać się do Urzędu Pracy NAV, który dysponuje ofertami pracy, zapewnia bezpłatny dostęp do internetu, telefonu oraz faksu. Zanim ktoś skontaktuje się z pracownikami NAV powinien się zastanowić jaką pracę chce podjąć i w jakim regionie. Z urzędem NAV można kontaktować się mailowo pod adresem: post@nav.no.
Można również zarejestrować się w internetowych agencjach pośrednictwa pracy - aby je znaleźć należy zarejestrować się na stronie www.gulesider.no i wyszukać hasło - vikarbyra.
Bardzo dobrym pomysłem jest również osobisty kontakt z firmami poszukującymi pracowników - należy iść do danej firmy ze swoim CV, listem motywacyjnym i referencjami - w j. norweskim lub angielskim.
Kiedy pierwszy raz przyjechałam do Norwegii byłam  zaskoczona wielką ilością Polaków pracujących w tutejszych firmach - kierowcy autobusów, sprzedawcy w sklepach, mechanicy samochodowi, osoby na bardzo wysokich stanowiskach pracujący w firmach olejowych, którzy przyjeżdżają do Norwegii na kilkumiesięczne lub kilkuletnie kontrakty - w znalezieniu pracy liczy się otwartość, entuzjazm, zaangażowanie, umiejętność pokazania swoich zdolności i oczywiście jak największa chęć do pracy.


CODZIENNE ŻYCIE W NORWEGII


Tak jak pisałam w moim pierwszym poście na blogu - Norwegia jest rajem dla osób kochających spokój, ciszę, nieograniczoną przestrzeń, lubiących kontakt z przyrodą. Ja żyjąc tutaj już trzy lata jestem permanentnie szczęśliwa ;-) Wiem, że mając legalną pracę nie muszę martwić się o stronę finansową, stać mnie na wiele przyjemności, a co najważniejsze mam przekonanie, że żyję w kraju w którym ludzie naprawdę są wiecznie uśmiechnięci i zadowoleni ;-)






Brak komentarzy: