
CO NALEŻY WIEDZIEĆ PRZED PRZYJAZDEM DO NORWEGII

Na warunkach turystycznych możemy przebywać w Norwegii przez okres 3 miesięcy. Przed przyjazdem należy zaopatrzyć się w norweskie pieniądze - koronę norweską - NOK.
W Norwegii dość rygorystycznie przestrzegane są przepisy celne - w związku z tym, iż Norwegia nie należy do Unii Europejskiej obowiązują tutaj nieco inne zasady:
- napoje alkoholowe - ich ilość nie może przekroczyć od 1,5 do 3 litrów w zależności od rodzaju i zawartości alkoholu na osobę - oczywiście mogą je przewozić tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie
- żywność - można wwieźć do 10 kg mięsa, przetworów mięsnych, produktów mlecznych - przywóz produktów spoza UE jest niedopuszczalny - dzieci do lat 12 nie mogą wwozić żadnej żywności z wyjątkiem napojów i słodyczy potrzebnych na czas podróży
- papierosy i wyroby tytoniowe - maksymalnie można wwieźć 200 sztuk papierosów lub 250 g. tytoniu
- pieniądze - przy wjeździe i wyjeździe z kraju można mieć przy sobie gotówkę w wysokości nie większej niż 25 000 NOK, większą ilość gotówki należy zadeklarować na specjalnym formularzu służbom celnym podczas przekraczania granicy państwa
- zwierzęta - koty i psy mogą być przywożone do Norwegii na mocy tzw. europejskiego paszportu dla zwierząt - z wyjątkiem ras zakazanych w Norwegii - pitbull terier, dog amerykański, staffordshire terier. Każde przewożone zwierzę musi mieć zainstalowany chip, którego numer musi być odnotowany w jego paszporcie
SŁUŻBA ZDROWIA I OPIEKA MEDYCZNA DLA TURYSTY

Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie - cena wizyty u stomatologa - ok. 1500-2000 NOK, koszt jednej doby w szpitalu bez operacji i zabiegów - ok. 4500 NOK.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Na terenie całej Norwegii występują płatne odcinki dróg i tuneli, istnieją dwa rodzaje tzw. bramek - umożliwiające płatność należności gotówką, kartami lub w sposób elektroniczny - AUTOPASS - www.autopass.no. W przypadku bramek płatnych za pomocą gotówki lub karty opłatę należy uiścić na stacji benzynowej ESSO.
Niedozwolone jest kierowanie pojazdem niezarejestrowanym w Norwegii jeśli nie ma w nim właściciela pojazdu.
PRZESZKODY POGODOWE

W razie jakichkolwiek problemów każdy polski turysta może zwrócić się o pomoc do polskiego konsulatu w Norwegii:
Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
ambasador: Wojciech L. Kolańczyk
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24110850 Tel. dyżurny: +47 91337757 Faks: +47 22444839
oslo.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo
Norwegia, Oslo, Nedre Vollgate 5, 0158 Oslo
Tel.: +47 24110850 Tel.: +47 91337757 Tel. dyżurny: +47 21 03 72 00 Faks: +47 21 03 72 01
PODJĘCIE PRACY W NORWEGII
Można również zarejestrować się w internetowych agencjach pośrednictwa pracy - aby je znaleźć należy zarejestrować się na stronie www.gulesider.no i wyszukać hasło - vikarbyra.
Bardzo dobrym pomysłem jest również osobisty kontakt z firmami poszukującymi pracowników - należy iść do danej firmy ze swoim CV, listem motywacyjnym i referencjami - w j. norweskim lub angielskim.
Kiedy pierwszy raz przyjechałam do Norwegii byłam zaskoczona wielką ilością Polaków pracujących w tutejszych firmach - kierowcy autobusów, sprzedawcy w sklepach, mechanicy samochodowi, osoby na bardzo wysokich stanowiskach pracujący w firmach olejowych, którzy przyjeżdżają do Norwegii na kilkumiesięczne lub kilkuletnie kontrakty - w znalezieniu pracy liczy się otwartość, entuzjazm, zaangażowanie, umiejętność pokazania swoich zdolności i oczywiście jak największa chęć do pracy.
CODZIENNE ŻYCIE W NORWEGII


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz