
W Norwegii istnieją dwie oficjalne odmiany języka norweskiego - bokmål i nynorsk, a w ramach tych dwóch odmian można wyróżnić szereg wariantów stylistycznych.
Do XIX wieku w piśmie posługiwano się językiem duńskim, natomiast w mowie używano wielu dialektów.
W tym samym wieku rozpoczęto "norwegizację" języka w oparciu o norweską wymowę, jaką posługiwały się osoby wykształcone. Z tej duńsko-norweskiej mieszanki powstał współczesny język - bokmål. W II połowie XIX wieku na podstawie dialektów stworzono drugi język pisany noszący nazwę nynorsk.
W roku 1885 oba języki zrównały się w prawach, a w wyniku reform w ortografii bardzo się do siebie zbliżyły.
Obecnie norweskie dzieci uczą się czytać i pisać oboma językami, jednak bokmål pozostaje formą dominującą na znacznym obszarze kraju.
Nynorsk przeważa w wiejskich okręgach zachodniej Norwegii i w dolinach Norwegii środkowej.
NAUKA JĘZYKA
Naukę języka norweskiego można zacząć już w Polsce - ja osobiście polecam świetną książkę wydawnictwa PONS - Norweski w 1 miesiąc autorstwa Martina Schmidta - zakupiłam ją w Empiku w cenie 35 złotych. Książka jest bardzo pomocna i w przystępny sposób pomaga w przyswojeniu najważniejszych i najbardziej kluczowych zasad języka norweskiego.
Oprócz licznych ćwiczeń słuchowych mamy tutaj możliwość zapoznania się z fonetyką języka i wprawić w pisaniu.
POBYT W NORWEGII I JĘZYK
Jeśli posiadamy pozwolenie na pobyt wydane na podstawie ustawodawstwa EOG lub jesteśmy obywatelami kraju nordyckiego - Szwecji, Islandii, Norwegii to nie mamy obowiązku ukończenia kursu języka norweskiego. Jeśli jednak chcemy taki kurs przejść musimy za niego zapłacić.
Jeżeli jesteśmy pracownikiem zagranicznym pochodzącym spoza Unii Europejskiej lub spoza EOG mamy obowiązek odbycia 300 godzin lekcyjnych. Nauczanie nie jest bezpłatne, sami musimy pokryć koszty kursu. Celem tego odgórnego rozporządzenia jest zapewnienie osobom planującym stały pobyt w Norwegii podstawowej wiedzy o języku i społeczeństwie norweskim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz